Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/sabzevarfa/domains/sabzevarfarhang.com/public_html/funcs.php on line 3
کوچ بهاره عشایر خراسان رضوی آغاز شد‌: سبزوار فرهنگ

کوچ بهاره عشایر خراسان رضوی آغاز شد‌


1 ارديبهشت 1394
1
1238
کوچ بهاره عشایر خراسان رضوی آغاز شد‌ خبرگزاری تسنیم: مدیرکل عشایر خراسان رضوی گفت: کوچ بهاره عشایر استان خراسان رضوی آغاز شد.
حسین صفرپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: عشایر درون کوچ استان از مناطق قشلاقی استان شامل پساکوه کلات، سرخس، میامی، سبزوار، بردسکن، خواف به سمت ییلاقات استان واقع در کوه‌های هزار مسجد، کلیدر، عمارت و حوزه‌هایی از همان شهرستان‌ها طی مسیر می‌کنند.
مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی بیان کرد: عشایر برون کوچ استان نیز از مناطق قشلاقی مراوه تپه در استان گلستان و عبور از شهرستان‌های مانه و سملقان، بجنورد، شیروان و فاروج از استان خراسان شمالی در مناطق ییلاقی استان خراسان رضوی شامل کوه‌های هزار مسجد، شاه جهان و کلیدر از ارتفاعات شهرستان قوچان، چناران، نیشابور مستقر می‌شوند.
صفرپور افزود: با توجه به لزوم خدمت رسانی و به منظور رفاه حال بیشتر عشایر در طول مسیر کوچ تامین آب شرب انسان و دام با تانکرهای آبرسان و توزیع ارزاق عمومی، گاز مایع، علوفه و دیگر مایحتاج ضروری مورد نیاز خانوارهای عشایر توسط این اداره کل و شبکه‌های تعاونی عشایری در شهرستان‌ها صورت می‌گیرد.
وی با تاکید بر حمایت و رفع مشکلات احتمالی در حین کوچ گفت: براساس آئین نامه ساماندهی به عشایر، دستگاه‌های اجرایی شامل آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، منابع طبیعی و دامپزشکی و نیروی انتظامی موظفند نسبت به تعلیم و تربیت فرزندان عشایر، بهداشت و درمان عشایر، حفظ مراتع و ترمیم ایلراه‌ها، واکسیناسیون دام و امنیت مسیر کوچ، تمهیدات و خدمات لازم را به عشایر ارائه کنند.
مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی درباره فعالیت‌های صورت گرفته در سال 93 گفت: اداره کل امور عشایر خراسان رضوی در سال گذشته با توجه به کمبود بارندگی‌ها و فقر مراتع و نیاز ضروری مناطق عشایری به آب و علوفه  بیش از 7000 سرویس آبرسانی سیار ( تانکر آبرسان 12 هزار لیتری) در مناطقی که امکان برخورداری از آب شرب انسان و دام نبود توزیع کرد.
صفرپور گفت: همچنین در زمینه توزیع علوفه در مجموع 35 هزار تن انواع علوفه مورد نیاز عشایر از محل اعتبارات خشکسالی و منابع داخلی صورت گرفت و نیز 3 هزار تن آرد مصرفی خانوار توسط شبکه‌های تعاونی عشایری تهیه و در بین عشایر توزیع شد.
وی خاطرنشان کرد: در ماه‌های پایانی سال 93 اداره کل و شبکه‌های تعاونی عشایری با پیگیری‌هایی که صورت داد نسبت به درخواست 240 میلیارد ریال تسهیلات از محل یک درصد صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح پرواربندی دام سبک عشایر اقدام کرد که پس از طی مراحل قانونی این مبلغ به این استان اختصاص یافت.
صفرپور تاکید کرد: ان‌شاءالله از اواخر اردیبهشت ماه امسال با حضور عشایر در مراتع ییلاقی بتوانند دام خود را پروار کنند و نقش مهمی را در خلق شعار سال ایفا کنند.
:: نظرات :: /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
1 نظر در صف تاييد است.

مراسم 16 آذر که توسط انجمن های علمی و کانونهای فرهنگی هنری و اجتماعی دانشگاه حکیم برگذار شده را چگونه ارزیابی می کنید؟