Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/sabzevarfa/domains/sabzevarfarhang.com/public_html/funcs.php on line 3
ثبت اول آبان روز بزرگداشت بیهقی در متن یا ضمیمه تقویم؟: سبزوار فرهنگ

ثبت اول آبان روز بزرگداشت بیهقی در متن یا ضمیمه تقویم؟


21 مرداد 1396
0
373
ثبت اول آبان روز بزرگداشت بیهقی در متن یا ضمیمه تقویم
یک قدم رو به جلو:
روز بزرگداشت بیهقی تصویب در شورای فرهنگی عمومی و انتظار تأیید در شورای عالی انقلاب فرهنگی / ثبت اول آبان در متن یا ضمیمه تقویم؟

ثبت اول آبان به عنوان روز بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در جلسه 680 شورای فرهنگ عمومی کشور به تصویب رسید و قرار است این مصوبه برای تأیید نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی فرستاده شود.
 
به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه این خبر را سید هادی حسینی معاون حقوقی امور مجلس و استان ها طی نامه ای به حسین مقصودی نماینده سبزوار بزرگ در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است.
 
گفتنی است، شهرستان سبزوار با وجود برخورداری از ظرفیت های اصیل تاریخی و فرهنگی بسیار و مشاهیر برجسته ای که برخی از آنان درخششی در سطح کشور و جهان داشته اند، به دلیل غفلت مسئولان و نمایندگان این شهرستان در ادوار مختلف تا کنون نتوانسته در متن تقویم رسمی کشور حداقل یک روز ملی به نام مفاخر و مشاهیر خود داشته باشد. حال آنکه بزرگانی نظیر ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی، استاد حمید سبزواری پدر شعر انقلاب، حکیم حاج ملاهادی اسرار سبزواری فیلسوف بزرگ شرق، دکتر علی شریعتی، ملاحسین واعظ کاشفی ونیز رویدادهایی نظیر نهضت تاریخ ساز سربداران از جمله مفاخر و ریدادهای مهمی هستند که هر یک به تنهایی ظرفیت اختصاص یک روز ملی را در تقویم رسمی کشور دارند.
 
لازم به ذکر است در چند سال اخیر روز 8 اسفند در ضمیمه تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام بزرگداشت حکیم سبزواری درج شده است. اما از آنجایی که تفاوت عمده ای بین درج مناسبت ها در ضمیمه تقویم با متن تقویم وجود دارد، انصاف این است که حداقل یک یا دو روز ملی در متن تقویم کشور به نام بزرگان و مشاهیر این کهن شهر خراسان درج شود.
 
گفتنی است، درج مناسبت ها در ضمیمه تقویم رسمی بدان معناست که شرکت های مختلفی که همه ساله اقدام به چاپ تقویم می کنند، می توانند به دلخواه خود بعضی از مناسبت های ضمیمه را برای تقویم اختصاصی خود درج کرده یا درج نکنند، اما مناسبت هایی که در متن تقویم رسمی کشور درج می شود، باید توسط تمام شرکت های چاپ کننده تقویم مورد رعایت قرار گیرند.
 
امید می رود در این مقطع که حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار کار ثبت اول آبان در تقویم کشور را یک قدم دیگر به جلو برده و مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور را برای این منظور گرفته است، شرایط طوری پیش برود که در نهایت این روز در متن تقویم و نه در ضمیمه آن درج شود.
 
منبع: اسرارنامه
:: نظرات :: /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

مراسم 16 آذر که توسط انجمن های علمی و کانونهای فرهنگی هنری و اجتماعی دانشگاه حکیم برگذار شده را چگونه ارزیابی می کنید؟