Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/sabzevarfa/domains/sabzevarfarhang.com/public_html/funcs.php on line 3
سلام ، آینه ی ناز ِروبرو با من: سبزوار فرهنگ

سلام ، آینه ی ناز ِروبرو با من


25 آذر 1393
0
2022
سلام  آینه ی ناز ِروبرو با من

دکتر حسن دلبری ، مدرس و عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری،شاعرکشوری و از موسسان انجمن شعر فروردین و ابن یمین در شهرستان سبزوار.
چندی پیش ، شعر"مهمان"اثر دکترحسن دلبری به عنوان شعر برگزیده توسط امیراستیری آهنگسازی و خوانندگی فرامرز ایزی در جشنواره ملی ادبیات داستانی په طور زنده اجراشد.

گفتگوی که در ادامه تقدیم می شود با توجه به فرا رسیدن ایام سوگواری امام همام حضرت رضا(ع) مجدد انتخاب شده است.
آقای دلبری شما به عنوان شاعربرجسته در تمامی زمینه های اجتماعی،فرهنگی و... با توجه به موضوع جشنواره ادبیات که وابسته به کرامات رضوی ست.
اهل بیت بخصوص  امام رضا (ع) در اشعار شما چه جایگاهی دارند؟
سلام ، آینه ی ناز ِروبرو با من
چه خوب شد که نشستی به گفتگو با من...
با توجه به اینکه نه تنها هم کشوری با امام رضا داریم و هم استانی هم هستیم طبیعی است که زیارت امام رضا بیشتر از دیگر ائمه نصیب می شود و اگر حالی از این زیارت ها بدست بیاید و در فضای حرم سمت سرایشی پیش می رفت  این سرایش بیشتر ویژه ایشان است.هر چند در شعرهای آیینی هم برای تولد و هم برای وفات پیامبر و ائمه سرودهایی دارند اما میزان سرودهای رضوی بیشتر است.
به نظر شما شعر چگونه می تواند برای جذب جوانان بسمت اندیشه های اسلامی ومسائل مذهبی نقش داشته باشد؟
اگر شعرها ی آیینی فقط به وفات و تولد بپردازد طبیعی است که دوچوار روزمرگی می شود اما اگر در کنار پرداختن مناغب و آیین های اخلاقی و نیازهای جامعه امروز برمبنای شیوه زندگی آن بزرگان پرداخته شود بخاطر اینکه نسل جوان مبتلا به این مسائل هست می تواند شعری کارآمد باشد.
شعر (مهمان) الهامی بوده؟ و یا تنها با توجه به شغل و حرفه ادبی تان این ابیات بروی کاغذ نقش بسته است؟
شعر مهمان با توجه به همین مسئله که ما خراسانی ها میزبان امام رضا (ع) هستیم پدید آمد در این شعر فقط و فقط به تولد و وفات پرداخته نشده بلکه همانطور که در مراحل بالا گفته شد مسئله نیازهای اجتماعی ما و آنچه می تواند قلب و روح آن بزرگان را شاد کند در این شعر گنجانده شده در حقیقت این شعر بیشتر از آنکه آئینی باشد اجتماعی است.
آیا اشعار دیگری از شما تاکنون آهنگ سازی شده است؟
غزل دیگری با مطلع اینجا طلسم گنج خدایی شکسته باش هم در رادیو مشهد اجرا شده ودر یکی از جشنواره های کشوری رضوی به عنوان تیتر تمام برنامه ها و زمینه ی تمام بنرها و اطلاعیه ها انتخاب شد.
آیا اشعاری را به چاپ رسانده اید؟کتاب هایتان را معرفی کنید؟
دو کتاب چشمان من جنون تماشا گرفته اند و پس لرزه های عشق تعدادی از شعرهای آئینی را دارند که برخی از آنها رضوی است.
بیشتر اشعارتان در چه زمینه ای می باشد؟
بیشتر در قالب های کلاسیک و مسائل عاشقانه-اجتماعی و آئینی.
انرژی بالفعل دانشجوییان را در وادی شعر چگونه دیده اید؟
هرچند با دانشجویان دهه های هفتاد که ما بودیم تفاوت عمده ای دارند اما این تفاوت بسیار طبیعی است چون ادبیات از همین دگر دیسی ها تغذیه می کند و شعر جوان کشور را رو به پیشرفت می بینم اگرچه گاهجریانهای نا مطلوبی در آن دیده می شوند هیچ نگرانی ندارم چرا که غربال روزگار همیشه کار خود را به درستی انجام می دهد.
نظر و دیدگاه خود را در خصوص جشنواره ادبیات رضوی بفرمایید؟
این جشنواره ها هم فرصتهای خوبی دارد هم ]سیب هایی بر آن مترتب است.به عنوان مسائل گرایشی که در نسل جوان نسبت به این موضوعات پدید می آید قابل توجه است اما طبیعی است که وقتی هنر جشنواره ای شود تا حدی از شکل کششی به سمت کوششی پیش می رود.
اگر قرار باشد دیگر شعر نگویید چه خواهید کرد؟
از اول هم قرار نبود شعر بگوییم که حال اگر قرار نباشد که نگوییم چه کنم. شعر در خون من و همزاد من است پس با قرار نیامده تا با قرار برود.
واما سخن آخر...
سخن آخرم توصیه به شاعران جوان است که به کنگره ه ها و جشنواره ها ورود پیدا کنند، آن را بشناسند و از فرصت های آن استفاده کنند اما هیچوقت جشنواره ای نشوند.

:: نظرات :: /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

مراسم 16 آذر که توسط انجمن های علمی و کانونهای فرهنگی هنری و اجتماعی دانشگاه حکیم برگذار شده را چگونه ارزیابی می کنید؟